NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Jaký je rozdíl mezi znaleckým posudkem a odhadem ceny obvyklé?

Znalecký posudek vám při oceňování nemovitosti může vypracovat pouze soudní znalec, který svou funkci získal na základě jmenovacího dekretu v souladu se zákonem č. 36/1967 Sb., o znalcích a tlumočnících. Soudní znalci jsou za svou práci trestně odpovědní, proto jsou jejich posudky sice nejpřesnější, ale také nejdraží.
Pro běžné účely, jako je například prodej či darování nemovitosti, přitom dnes už stačí oslovit odhadce, který disponuje státním akreditovaným certifikátem a příslušnou živností. Odhadce vám na základě zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku vypracuje odhad ceny obvyklé za nepatrný zlomek ceny znaleckého posudku.

Provádíte odhady u všech typů nemovitostí?

Specializujeme se pouze na odhady cen rodinných domů, bytů a pozemků. Odhady komerčních či zemědělských nemovitostí bohužel neprovádíme.

Je cena obvyklá to samé jako tržní cena nemovitosti?

Ne tak docela, i když se tyto pojmy často zaměňují. Přitom se tržní cena a obvyklá cena mohou lišit klidně i o statisíce! Obvyklá cena nemovitosti se zjišťuje porovnáváním prodejních cen stejných či podobných nemovitostí v okolí, tržní cena je pak reálná hodnota, za kterou je prodejce ochoten nemovitost prodat a kupce koupit.

Jaké faktory ovlivňují výši ceny obvyklé?

Obvyklá cena se určuje porovnáváním stejných či podobných nemovitostí v okolí. Ovlivňuje ji samozřejmě velikost a stav nemovitosti ke dni oceňování a lokalita, ale také například občanská vybavenost a možnosti parkování, orientace oken, výtah v domě či skladovací prostory (půda, sklep). 

Poradíte mi, jaký cenový balíček odhadů zvolit?

Pokud si nejste jistí, jaké z našich služeb reálně využijete a jaké jsou pro vás zbytečné, samozřejmě vám rádi poradíme. Několik doporučení najdete na naší stránce Jaký zvolit balíček odhadů. Tam jsme pro vás popsali běžné účely, pro které odhady nemovitostí nejčastěji provádíme, a rovnou u nich doporučili vhodné služby. Pokud ani pak nebudete vědět zcela jistě, neváhejte nás kontaktovat.